Bývalých príslušníkov Slovenskej informačnej služby Pavla Forischa, Jána Feranca a Stanislava Žiarana v utorok zadržala NAKA.
V putách skončili za nedovolené ozbrojovanie, informoval portál tvnoviny.sk.
Forisch spolupracoval s poslancom SaS Jozefom Rajtárom, ktorému donášal viaceré informácie. Zároveň to bol on, kto prišiel s falošným obvinením, že europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová sa venovala obchodu s bielym mäsom v Kanade.
Polícia informáciu o Nicholsonovej poprela. "Z hľadiska priemerne rozumne uvažujúceho jednotlivca nemôže byť uvedený údaj spôsobilý v značnej miere poškodiť dotknuté osoby,“ napísal vyšetrovateľ v uznesení, ktoré zverejnila Nicholsonová.
Drogová razia
Polícia na svojom facebookovom profile informuje len o tom, že momentálne zasahuje v Bratislave a okolí v súvislosti s násilnou a drogovou trestnou činnosťou a nedovoleným ozbrojovaním.
„Zatiaľ boli zadržané tri osoby, procesné úkony v tejto chvíli naďalej pokračujú. Ďalšie informácie poskytneme ihneď, ako to procesná situácia dovolí,“ napísala polícia.
Denník SME sa pokúsil spojiť s Forischom, nepodarilo sa to. Žiaran bol ešte pred troma hodinami aktívny na sociálnych sieťach.
Rajtár zásah polície komentoval slovami, že kontakt s Forischom nemá už od minulého roku.
„Je ťažké urobiť si úsudok pri týchto mocenských zložkách štátu,“ reagoval Rajtár na zadržanie. Spoluprácu s Forischom z minulosti však vraj neľutuje.
„Doniesol niektoré informácie, ktoré boli cenné, aby sa z mafiánskeho štátu stal dobre fungujúci,“ dodal Rajtár.
Rajtárov zdroj
Bývalý príslušník SIS Forisch začal byť na sociálnych sieťach výrazne aktívny najmä po novembri minulého roka, keď poslanec Rajtár pózoval pred Generálnou prokuratúrou so schémou, ktorá mapovala údajné podvody Ladislava Bašternáka s bytmi za desiatky miliónov eur v komplexe Bonaparte.
Forisch zverejnil rovnakú schému ako Rajtár a viackrát verejne zopakoval, že spolu so spolupracovníkom Stanislavom Žiaranom stoja za kauzami Bašternák a Marian Kočner. Tvrdia, že oni boli tí, ktorí celú schému odkryli, a strana SaS k objasneniu kauzy neprispela.
Rajtár pre SME povedal, že ho s Forischom spojil spoločný známy, za informácie vraj Forischovi neplatil.
Forisch v SIS podľa vlastných slov skončil v roku 2008 a potom začal podnikať so Žiaranom, ktorý predtým tiež pracoval v SIS. Pri obchodoch vraj narazili na Kočnera.
Dlhoval im vraj peniaze, potom sa s ním o ne súdili. Preto sa podľa Forischa v roku 2014 rozhodli, že Kočnera zničia.
Forisch so Žiaranom často odkazujú na odkryté Bašternákove a Kočnerove kauzy a prezentujú sa ako bojovníci s nespravodlivosťou. Založili občianske združenie a prosia ľudí o peniaze na svoje aktivity.
Ešte minulý rok sa Forisch priznal k tomu, že podal trestné oznámenie na organizátorov protestov Za slušné Slovensko.
Proti Mecomu
Forisch, Feranc a Žiaran sa angažovali aj proti investičnej skupine Penta a jej mäsokombinátu Mecom, ktorý je najväčší na Slovensku. Od roku 2016 opakovane podávajú návrh na vyhlásenie bankrotu spoločnosti Mecom, čím chcú podnik donútiť, aby im vyplatil tri až štyri milióny eur.
Penta tvrdí, že peniaze vymáhajú neoprávnene a nemajú v rukách nijaký rozsudok, podľa ktorého by na ne mali nárok. Na skupinu okolo Forischa preto podala trestné oznámenia za vydieranie.
Forischova skupina dovedna podala štyri návrhy na vyhlásenie bankrotu, ktoré sú totožné. Tri doteraz zamietol Okresný súd Prešov aj odvolací Krajský súd v Prešove.
Mecom je podľa súdov platobne schopný, dodávateľom platí načas a nepatrí do konkurzu. Štvrtý konkurzný návrh podala Forischova skupina iba koncom septembra a súd o ňom ešte nerozhodol, pojednávanie je vytýčené na 19. novembra.
Agentúra z Horných Plachtiniec
Bývalému príslušníkovi SIS Ferancovi v minulosti patrila aj Regionálna obstarávacia agentúra z Horných Plachtiniec.
Okolo agentúry vznikla v roku 2013 jedna z väčších káuz druhej vlády Roberta Fica – dovtedy neznáma agentúra z obce s 200 obyvateľmi urobila pre štát tendre za 200 miliónov eur iba vďaka tomu, že jej spolumajiteľom bola obec, ktorá však o dianí vo firme nič nevedela.
Prípad sa prevalil potom, že agentúra urobila tender na reklamu a štyri víťazné firmy boli spriaznené.