Rozhovor Mariana Kočnera s Jánom Kuciakom sa odohral len pár minút po tom, ako Kuciak odišiel z Digital Parku, kde bol kvôli kauze Mecom.
Česká investigace.cz disponuje správou od Jána Kuciaka, ktorú poslal svojej kamarátke a kolegyni. Vysvetľuje v nej, že krátko po rokovaní v budove Penty, kde sídli aj firma Mecom, na začiatku septembra 2017, mu zatelefonoval Marian Kočner. Ide o známy telefonát, v ktorom sa Kočner Kuciakovi vyhrážal.
Investigatívci zverejnením správy reagujú na rozhovor, ktorý poskytol pre Aktuality.sk šéf finančnej skupiny Penta Investments Jaroslav Haščák.
Kuciak bol v Pente hovoriť o kauze Mecom, na ktorej pracoval.
Kauza Mecom
Ukrajinská firma, v ktorej mala pôvodne spoločnosť Mecom Group podiel, sa starala o distribúciu mäsových produktov na Ukrajine.
Neskôr sa však tok výrobkov na Ukrajinu cez firmu Mekom Ukrajina zastavil. Ukrajinská firma následne zmenila majiteľa a začala sa sporiť s Mecom Group.
Podľa zástupcov Mekom Ukrajina si firma Penty začala odbyt na Ukrajine zabezpečovať sama, čo bolo porušením zmluvy.
„Pohľadávky voči Mecom Group, okrem iného, vznikli aj na základe porušenia platnej zmluvy zo strany Mecom Group tým, že táto spoločnosť viedla rokovania o dodávkach tovaru s ukrajinskými odberateľmi. Toto samotné je porušením zmluvy o výhradnom zastúpení Mekom Ukrajina na území Ukrajiny,“ tvrdí Forisch.
Od spoločnosti Mecom Group teraz žiadajú zaplatenie zmluvnej pokuty a ďalších záväzkov z minulosti.
Firma Mecom Group však žiadne pohľadávky bývalého ukrajinského partnera neuznáva. Tvrdí, že vzťah ukončili dohodou.
„Spolupráca bola ukončená na základe dohody, ktorá bola iniciovaná priamo zo strany Mekom Ukrajina, nakoľko už nevedela viac dodávať požadované množstvá tovaru ukrajinským odberateľom v dôsledku svojej zlej ekonomickej situácie,“ povedal Tóth.
Zamietnutý konkurz
Spor skončil na Okresnom súde v Prešove. Firma Mekom Ukrajina podala návrh na konkurz firmy Mecom Group, pretože tá jej odmietala zaplatiť.
Súd však vlani v decembri návrh zamietol. Podľa neho totiž spoločnosť Mecom Group osvedčila, že má dosť majetku na to, aby mohla splácať svoje záväzky.
V apríli tohto roku potvrdil rozhodnutie okresného súdu aj krajský súd v Prešove. Ukrajinská firma následne podala ďalší návrh na vyhlásenie konkurzu.
Okresný súd v Prešove ho však v júli 2017 zamietol. Opätovne potvrdil, že spoločnosť Mecom Group je schopná plniť svoje záväzky.
Ukrajinská firma však tvrdí, že mäsokombinát svoju platobnú schopnosť preukazoval falošnými potvrdeniami, čím maril priebeh konkurzného konania. Práve to je aj predmetom trestného stíhania.
Ukrajinská firma si navyše nechala vypracovať znalecký posudok. Ten hovorí, že „dáta vykazujú znaky rôzneho spracovateľského reťazca/systémových interakcií“.
Považuje to za dôkaz, že spoločnosť Mecom Group predložila na súd doklady od Unicredit Bank, ktoré boli sfalšované. Firma Penty to však popiera.
Tvrdí, že výpisy z účtov a ďalšie dokumenty sú pravé. Firma Mecom Group má o tom podľa hovorcu Tótha doklady potvrdené samotnou bankou.
Najhoršia investícia
Najväčší slovenský mäsokombinát Mecom Group, ktorý zamestnával koncom roka 2016 viac ako tisíc ľudí, patrí od roku 2008 finančnej skupine Penta.
Od začiatku však generoval straty. Partner skupiny Jaroslav Haščák ho v rozhovore pre Trend označil za najhoršiu akvizíciu. „Nič sme takto draho nekúpili. Mäso je náš jediný naozaj problémový biznis a historicky najväčší omyl.“
Podľa portálu Finstat.sk je firma Mecom Group nepretržite v strate – za minulý rok viac sedem miliónov eur. Jedinou výnimkou bol rok 2015, kedy dosiahla zisk 77-tisíc eur.
Penta však tvrdí, že firma je stabilná. „Spoločnosť Mecom Group je v dobrej ekonomickej situácii. Tržby spoločnosti výrazne presiahnu v tomto roku 100 miliónov eur. Objem finančného majetku spoločnosti významne prevyšuje všetky jej záväzky,“ povedal jej hovorca Tóth.
O konkurznom konaní písal ešte v októbri 2016 denník SME. Týždenník Plus 7 dní zase ukrajinský Mekom spájal s bývalými príslušníkmi SIS.